Stowarzyszenie Klub Abstynenta `Ad-Astra` Sosnowiec

Historia Klubu

H I S T O R I A

POWSTANIA KLUBU ABSTYNENTA „AD-ASTRA” W SOSNOWCU

Historia początku ruchu trzeźwościowego na terenie miasta Sosnowca oraz zarys powstania klubu abstynenta „Ad-astra” sięga 1987 roku. To właśnie w tym roku  z inicjatywy i dużego zaangażowania Pani dr. Juliany Starke oraz Przewodniczącej Komitetu Praw Dziecka w Sosnowcu Pani Hanny Zielińskiej zawiązała się grupa ludzi uzależnionych od alkoholu szukających pomocy   i wzajemnego wsparcia w walce  z uzależnieniem. Pierwsza nazwa klubu to Abstynencki Klub Wzajemnej Pomocy Uzależnionych. Spotkania ludzi należących do klubu odbywały się przez okres 1,5 roku  w udostępnionych przez Panią Hannę Zielińską pomieszczeniach Komitetu Praw Dziecka w Sosnowcu na ul. Czerwonego Zagłębia 20 do połowy roku 1989 . Dzięki staraniom Pani dr. Juliany Starke i pani Hanny Zielińskiej oraz przychylności władz Miasta Sosnowca otrzymano lokal przy ul. 3 Maja 13. Środki finansowe na remont lokalu pozyskano  z Federacji Klubów Abstynenckich. Nazwę klubu „Ad-Astra” ( Do Gwiazd) nadała   Pani dr.  Juliana  Starke wierząc  w ludzi będących członkami tego klubu i ich wiarę w osiągnięcie życia w trzeźwości oraz trwania w abstynencji. Oficjalną datą powstania Klubu Abstynenta „Ad-Astra” w Sosnowcu jest dzień 13.12.1988 r. Zespołem założycielskim klubu byli: Pani dr. Juliana Starke, Pani Hanna Zielińska i Witold Rogóż, który został pierwszym Prezesem klubu. W późniejszych latach, które pozwoliły na rejestrację   w Krajowym Rejestrze Sądowym Klub Abstynenta „Ad-Astra” zaczął działać jako Stowarzyszenie współpracując z Urzędem Miasta Sosnowiec.. W dniu 07.12.1993 r. Sąd Wojewódzki w Katowicach Wydział I Cywilny zarejestrował Stowarzyszenie pod nazwą Klub Abstynenta „Ad-Astra” z siedzibą w Sosnowcu w Krajowym Rejestrze Sądowym. Działalność klubu w lokalu przy ul. 3 Maja 13 trwała do końca 1998 r. Od końca 1998 r. do lutego 2000 r. klub prowadził działalność w użyczonym przez prywatnego właściciela lokalu przy ul. Ciasnej  w Sosnowcu. Od dnia 22.02.2000 r. umową najmu pozyskano lokal przy ul. 3 maja 11 od Miejskiego Zakładu Zasobów Lokalowych w Sosnowcu , w którym prowadzona jest działalność do dnia dzisiejszego.

Prezesami Klubu Abstynenta „Ad-Astra” byli kolejno:

Witold Rogóż         -    w latach   1988  -  1993

Władysław Gorgoń  -   w latach   1993  -  1995

Ewa Lasota            -   w latach   1995  -  1996

Władysław Gorgoń  -   w latach   1996  -  2003

Zbigniew Świtała   -   w latach   2003  -  2017

Mariusz Maciejewski  -           od     2017 - nadal

†. Dr Juliana Starke pomagała ludziom uzależnionym od alkoholu wkładając w to całe swoje serce. Swoją pracą i zaangażowaniem pomagała osobom zmagającym się z problemem alkoholowym. Jako psychiatra, specjalista zajmowała się terapią ludzi uzależnionych. W proces ten włączyła całe rodziny uświadamiając ludziom, że alkoholizm nie jest ułomnością lecz chorobą, którą można leczyć. Udzielała wsparcia wszystkim, którzy się do niej zwracali z prośbą o pomoc. Kochała nas często mówiąc, że jest naszą Mamą. Wiele osób z naszego grona może powiedzieć, że dzięki Niej dostali szansę na drugie życie   i tej szansy nie zmarnowali. Pozostanie   w naszej pamięci na zawsze nie tylko jako przyjaciel ale jako najbliższy członek rodziny.

Śląskie. Pozytywna Energia

FIO - Fundusz Inicjatyw Obywatelskich

Witryna jest częścią Regionalnego Związku Stowarzyszeń Abstynenckich Województwa Śląskiego